ABC Alergii

Autor:
Dodano dnia 
Kliknij tutaj aby powrócić
na poprzednią stronę
Alergia (z greckiego oznacza "zmieniony, odbiegający od normy sposób reagowania").

Na alergię w Polsce cierpi już co trzeci pacjent. Naukowcy prognozują, że wkrótce osób cierpiących na choroby alergiczne będzie więcej niż zupełnie zdrowych. Alergia jest nadwrażliwością organizmu na pewną substancję zwaną alergenem (obca substancja wywołująca reakcję immunologiczną).

Podatność na alergię jest warunkowana czynnikami genetycznymi, a ryzyko wzrasta wraz z ilością chorych w rodzinie. Oczywiście nie bez znaczenia są też czynniki środowiskowe np. zanieczyszczenie środowiska, dym tytoniowy, środki chemiczne, zbyt sterylne środowisko w dzieciństwie.

Objawy alergii występują dość szybko po kontakcie z alergenem. Przeważnie kojarzymy je z katarem, łzawieniem oczu, swędzeniem skóry, pokrzywką. Warto w tym miejscu wspomnieć, że u osób z alergią może wystąpić tzw. wstrząs anafilaktyczny, który zagraża życiu i wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Do objawów wstrząsu należą: gwałtowne problemy z oddychaniem, ostre bóle brzucha z biegunkami i wymiotami, rozległy wyprysk skórny, spadek ciśnienia tętniczego, szybkie puchnięcie, zimne poty, utrata przytomności, zapaść krążeniowa, a nawet zgon.

Wśród rodzajów alergii wyróżniamy:
alergię pokarmową – (przykładowe elergeny: mleko krowie, czekolada, orzechy);
alergię wziewną – (przykładowe alergeny: kurz, roztocza, pyłki traw);
alergię kontaktową – (przykładowe alergeny: nikiel, chrom, lateks).

Obecnie leczenie alergii opiera się na farmakologii: leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy, kromony, leki antyleukotrienowe, leki przeciwstrząsowe. W zakresie leczenia alergii dokonuje się jednak coraz większy postęp. Przyszłość stanowią metody inżynierii genetycznej i biotechnologii. Duże nadzieje wiążą się z terapią genową. Procedura ta opiera się na domięśniowym podawaniu plazmidów DNA kodujących fragmenty danego alergenu. Pierwsze badania nad skutecznością tej metody zostały przeprowadzone na zwierzętach. Wyniki są obiecujące.
Afty-problem, którego nie wolno lekceważyć

Afty-problem, którego nie wolno lekceważyć

10. Październik, 2016 przez 0
Afty są problemem mogącym dotknąć każdego z nas. Problem jest na tyle poważny, że nie należy go lekceważyć gdyż może być objawem poważniejszej choroby. Ich przyczyna nie jest dokładnie znana. Często występują w okresie obniżonej odporności organizmu, wysiłku fizycznego a także stresu.
Kinezjotaping czyli taśmy, które pomagają w bólu

Kinezjotaping czyli taśmy, które pomagają w bólu

06. Wrzesień, 2016 przez 0
W medycynie sportowej powszechnie już od Igrzysk Olimpijskich w Seulu, czyli od 1988 roku zaczęto stosować metodę fizjoterapeutyczną kinezjotapingu wymyśloną przez japońskiego Chiropraktyka Kenzo Kase. Początkowo stosowana była pośród zawodników jednego ze sportów narodowych Japonii czyli sumo. Z biegiem czasu metoda ta stała się powszechnie dostępna, dzięki czemu również ludzie nie związani ze sportem mogą z niej korzystać.
Jak być piękną i kwitnącą w ciąży

Jak być piękną i kwitnącą w ciąży

06. Wrzesień, 2016 przez 0
Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu kobiety, jednak ten wyjątkowy i niepowtarzalny czas nie jest niestety pozbawiony swoich drobnych mankamentów, które czasem mogą nawet spędzać sen z powiek. W organizmie kobiety wiele się zmienia, z miesiąca na miesiąc przybywa nieco kilogramów, przestawia się również gospodarka hormonalna, co ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie skóry, lecz mimo wszystko można wyglądać kwitnąco.
Szukaj