ABC Alergii
Autor: Apteka Rodzinna
Dodano dnia 14. Sierpień, 2015
Kliknij tutaj aby powrócićDodano dnia 14. Sierpień, 2015
na poprzednią stronę
Na alergię w Polsce cierpi już co trzeci pacjent. Naukowcy prognozują, że wkrótce osób cierpiących na choroby alergiczne będzie więcej niż zupełnie zdrowych. Alergia jest nadwrażliwością organizmu na pewną substancję zwaną alergenem (obca substancja wywołująca reakcję immunologiczną).
Podatność na alergię jest warunkowana czynnikami genetycznymi, a ryzyko wzrasta wraz z ilością chorych w rodzinie. Oczywiście nie bez znaczenia są też czynniki środowiskowe np. zanieczyszczenie środowiska, dym tytoniowy, środki chemiczne, zbyt sterylne środowisko w dzieciństwie.
Objawy alergii występują dość szybko po kontakcie z alergenem. Przeważnie kojarzymy je z katarem, łzawieniem oczu, swędzeniem skóry, pokrzywką. Warto w tym miejscu wspomnieć, że u osób z alergią może wystąpić tzw. wstrząs anafilaktyczny, który zagraża życiu i wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Do objawów wstrząsu należą: gwałtowne problemy z oddychaniem, ostre bóle brzucha z biegunkami i wymiotami, rozległy wyprysk skórny, spadek ciśnienia tętniczego, szybkie puchnięcie, zimne poty, utrata przytomności, zapaść krążeniowa, a nawet zgon.
Wśród rodzajów alergii wyróżniamy:
alergię pokarmową – (przykładowe elergeny: mleko krowie, czekolada, orzechy);
alergię wziewną – (przykładowe alergeny: kurz, roztocza, pyłki traw);
alergię kontaktową – (przykładowe alergeny: nikiel, chrom, lateks).
Obecnie leczenie alergii opiera się na farmakologii: leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy, kromony, leki antyleukotrienowe, leki przeciwstrząsowe. W zakresie leczenia alergii dokonuje się jednak coraz większy postęp. Przyszłość stanowią metody inżynierii genetycznej i biotechnologii. Duże nadzieje wiążą się z terapią genową. Procedura ta opiera się na domięśniowym podawaniu plazmidów DNA kodujących fragmenty danego alergenu. Pierwsze badania nad skutecznością tej metody zostały przeprowadzone na zwierzętach. Wyniki są obiecujące.