Apteczka wakacyjna jak ją właściwie skompletować

Autor:
Dodano dnia 
Kliknij tutaj aby powrócić
na poprzednią stronę
Sezon urlopowy już niebawem, warto zadbać aby na ten długo wyczekiwany czas odpoczynku odpowiednio się przygotować i skompletować wakacyjną apteczkę. Wszystko jest dobrze... póki jest dobrze. Czy zamiast cieszyć się słońcem mamy walczyć ze skutkami oparzeń? Albo denerwować się swędzeniem po ukąszeniach komarów gdyż nie zadbało się wcześniej o odpowiednie środki odstraszające? Na pewno nie, a wystarczy odpowiednio wcześniej zadbać o przygotowanie apteczki urlopowej, a w razie wątpliwości co powinno się w niej znaleźć warto zapytać farmaceutę. Zwłaszcza jeżeli wyjeżdżamy np. do krajów tropikalnych gdzie standardowa apteczka powinna być rozbudowana o medykamenty uwzględniające lokalne zagrożenia, a taki wyjazd powinien być poprzedzony odpowiednimi szczepieniami rekomendowanymi dla danego kraju.

Niektórzy z nas cierpią na chorobę lokomocyjną, dlatego warto uwzględnić ten fakt przy kompletowaniu apteczki. Jeśli nie mamy pewności czy któryś z członków rodziny lub znajomych źle znosi podróż, warto się wcześniej upewnić by uniknąć nieprzyjemności w drodze. Problem ten dotyczyć może dzieci jak i osoby dorosłe. Na pewno warto zabrać ze sobą takie preparaty jak Lokomotiv czy Aviomarin, które dostępne są w postaci pastylek, syropów a nawet lizaków.

Jeżeli planujemy pobyt nad wodą, w lesie, na łonie natury należy zaopatrzyć się w środki przeciw ukąszeniom owadów. Oprócz dyskomfortu związanego ze swędzeniem wystąpić może także zagrożenia związane z przenoszeniem przez niektóre owady wielu groźnych chorób. Jako przykład warto podać ugryzienia przez kleszcze, przenoszące takie choroby jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu, choroby bardzo groźne dla zdrowia i życia ludzkiego. Warto pomyśleć o zaszczepieniu się przeciwko tej drugiej chorobie, ważne aby pamiętać że pełna ochrona zapewniona jest po całej serii szczepień rozłożonych w czasie. Należy więc to uwzględnić i rozpocząć szczepienie odpowiednio wcześniej. Środki , które skutecznie odstraszą owady to np. Autan, OFF, 100P. Jeżeli do ukąszenie już dojdzie to na swędzenie można zastosować np. Entil, Fenistil czy Dapis, aby zmniejszyć swędzenie i obrzęk.

Wiele osób w okresie letnim lubi korzystać ze słońca, w końcu słońce to życie, energia. Ale nadmierna, nieprzemyślana ekspozycja może być dla człowieka także niebezpieczna. Zgodnie z zasadą iż lepiej zapobiegać niż leczyć posmarujmy się kremem z filtrem, na początek zalecamy z wyższą ochroną UV np. 20 lub 25, dla dzieci zawsze zalecana jest ochrona z filtrem 50 UV. Na rynku istnieje wiele firm kosmetycznych, które w swojej ofercie posiadają serię słoneczną. Zdecydowanie polecamy dermokosmetyki apteczne takie jak np. Pharmaceris, Vichy, Iwostin.

Jeśli jednak przez nieuwagę doprowadzimy do oparzeń słonecznych, warto wiedzieć jak poradzić sobie z tym bolesnym problemem. Wówczas należy łagodzić objawy stosując preparaty silnie nawilżające i kojące skórę, które są dostępne w różnych postaciach (pianki, kremy, żele). Najpopularniejsze z nich to np. Bepanthen czy Thermi żel.

Podczas aktywnego spędzania czasu (spacery, wycieczki) mogą przydarzyć się nam odciski czy otarcia. Warto zareagować od razu aby nie dopuścić do zakażenia. Dobrze jest być wówczas zaopatrzonym w odpowiednie plastry takie jak np. Compeed czy Viscoplast, najlepiej wodoodporne, idealne przy kąpielach wodnych.

Podczas pieszych wypraw czy jazdy na rowerze zdarzyć mogą się niestety także urazy, skręcenia czy zwichnięcia. Aby zmniejszyć ból i opuchnięcia trzeba działać niezwłocznie stosując preparat na opuchliznę (Altacet w żelu lub tabletkach). W apteczce wakacyjnej bezwzględnie muszą znaleźć się także środki przeciwbólowe. Ból głowy, brzucha czy ucha potrafi być bardzo nieprzyjemny i popsuć mile spędzany czas. Popularne środki takie jak Apap, Pyralgina, Ibuprom to podstawa wakacyjnego wyposażenia.

Podczas urlopu może nam się zdarzyć również nieprzyjemna przypadłość w postaci biegunki, której pod żadnym pozorem nie można lekceważyć, gdyż prowadzi do odwodnienia organizmu. Popularnymi środkami o skutecznym i szybkim działaniu są np. Stoperan czy Loperamid. Warto jednocześnie zadbać o uzupełniania elektrolitów pijąc np. Litorsal.

Jeśli się zranimy, skaleczymy, zadrapiemy wówczas należy odkazić zranione miejsce aby nie doprowadzić do zakażenia, zwłaszcza jeśli miało miejsce w terenie gdzie znajdują się liczne bakterie, wirusy. Podstawowym środkiem będzie tu na pewno woda utleniona lub preparaty typu Octenisept, który działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo.

Dobrze skompletowana apteczka pierwszej pomocy to niezbędny warunek spokojnych i udanych wakacji.
Afty-problem, którego nie wolno lekceważyć

Afty-problem, którego nie wolno lekceważyć

10. Październik, 2016 przez 0
Afty są problemem mogącym dotknąć każdego z nas. Problem jest na tyle poważny, że nie należy go lekceważyć gdyż może być objawem poważniejszej choroby. Ich przyczyna nie jest dokładnie znana. Często występują w okresie obniżonej odporności organizmu, wysiłku fizycznego a także stresu.
Kinezjotaping czyli taśmy, które pomagają w bólu

Kinezjotaping czyli taśmy, które pomagają w bólu

06. Wrzesień, 2016 przez 0
W medycynie sportowej powszechnie już od Igrzysk Olimpijskich w Seulu, czyli od 1988 roku zaczęto stosować metodę fizjoterapeutyczną kinezjotapingu wymyśloną przez japońskiego Chiropraktyka Kenzo Kase. Początkowo stosowana była pośród zawodników jednego ze sportów narodowych Japonii czyli sumo. Z biegiem czasu metoda ta stała się powszechnie dostępna, dzięki czemu również ludzie nie związani ze sportem mogą z niej korzystać.
Jak być piękną i kwitnącą w ciąży

Jak być piękną i kwitnącą w ciąży

06. Wrzesień, 2016 przez 0
Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu kobiety, jednak ten wyjątkowy i niepowtarzalny czas nie jest niestety pozbawiony swoich drobnych mankamentów, które czasem mogą nawet spędzać sen z powiek. W organizmie kobiety wiele się zmienia, z miesiąca na miesiąc przybywa nieco kilogramów, przestawia się również gospodarka hormonalna, co ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie skóry, lecz mimo wszystko można wyglądać kwitnąco.
Szukaj