BCAA suplement tylko dla kulturystów?

Autor:
Dodano dnia 
Kliknij tutaj aby powrócić
na poprzednią stronę
BCAA to skrót, który do tej pory był kojarzony jedynie z odżywkami dla kulturystów. Tymczasem coraz częściej znany i powszechnie stosowany jest wśród amatorów sportu i rekreacji. W związku z popularnością wszelkiego typu odżywek i suplementów dla osób uprawiających sport, warto byłoby wyjaśnić czym jest ten tajemniczy skrót.

BCAA to zestaw trzech rozgałęzionych aminokwasów: leucyny, waliny, izoleucyny. To trzy spośród dziewięciu aminokwasów egzogennych, których organizm nie może sam syntetyzować, dlatego powinny być dostarczane wraz z pożywieniem. Odgrywają istotną rolę w rozwoju mięśni szkieletowych. Stanowią one około 40% wolnych aminokwasów w osoczu krwi oraz 35% wszystkich niezbędnych aminokwasów białek mięśniowych.

Aminokwasy rozgałęzione odgrywają ważną rolę w zmęczeniu ośrodkowym związanym z układem nerwowym. Badania potwierdzają, że ilość serotoniny w mózgu, odpowiedzialnej za odczuwanie zmęczenia, wzrasta z czasem wysiłku i jego intensywnością. Aminokwasy BCAA skutecznie pozwalają oddalić uczucie zmęczenia.

Typowym odczuciem po intensywnym treningu jest bolesność i sztywność mięśni, która osiąga najwyższy poziom między 24 a 48 h po treningu. Czynnikiem tych zmian jest uszkodzenie mięśni w rejonie przyczepów ścięgien.

Jak wskazują badania naukowe BCAA pomagają obniżyć bolesność mięśni po treningach. W grupie przyjmującej aminokwasy rozgałęzione bolesność mięśni była o 30% niższa niż w grupie ich nie przyjmującej. Regeneracja potreningowa była również szybsza w grupie osób przyjmujących aminokwasy rozgałęzione.

Podsumowując: Dlaczego warto stosować suplementację aminkwasami BCAA w okresie treningów?
  • aminokwasy BCAA są podstawowym budulcem mięśni
  • BCAA podane przed treningiem chronią mięśnie przed uszkodzeniem
  • wpływają pozytywnie na redukcję tkanki tłuszczowej
  • rzeźbią sylwetkę
  • hamują proces odczuwania bólu.
Afty-problem, którego nie wolno lekceważyć

Afty-problem, którego nie wolno lekceważyć

10. Październik, 2016 przez 0
Afty są problemem mogącym dotknąć każdego z nas. Problem jest na tyle poważny, że nie należy go lekceważyć gdyż może być objawem poważniejszej choroby. Ich przyczyna nie jest dokładnie znana. Często występują w okresie obniżonej odporności organizmu, wysiłku fizycznego a także stresu.
Kinezjotaping czyli taśmy, które pomagają w bólu

Kinezjotaping czyli taśmy, które pomagają w bólu

06. Wrzesień, 2016 przez 0
W medycynie sportowej powszechnie już od Igrzysk Olimpijskich w Seulu, czyli od 1988 roku zaczęto stosować metodę fizjoterapeutyczną kinezjotapingu wymyśloną przez japońskiego Chiropraktyka Kenzo Kase. Początkowo stosowana była pośród zawodników jednego ze sportów narodowych Japonii czyli sumo. Z biegiem czasu metoda ta stała się powszechnie dostępna, dzięki czemu również ludzie nie związani ze sportem mogą z niej korzystać.
Jak być piękną i kwitnącą w ciąży

Jak być piękną i kwitnącą w ciąży

06. Wrzesień, 2016 przez 0
Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu kobiety, jednak ten wyjątkowy i niepowtarzalny czas nie jest niestety pozbawiony swoich drobnych mankamentów, które czasem mogą nawet spędzać sen z powiek. W organizmie kobiety wiele się zmienia, z miesiąca na miesiąc przybywa nieco kilogramów, przestawia się również gospodarka hormonalna, co ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie skóry, lecz mimo wszystko można wyglądać kwitnąco.
Szukaj