Cellulit jak walczyć by wygrać
Autor: Apteka Rodzinna
Dodano dnia 01. Lipiec, 2016
Kliknij tutaj aby powrócićDodano dnia 01. Lipiec, 2016
na poprzednią stronę
Istotny wpływ na powstawanie tej znienawidzonej skórki pomarańczowej ma też zła dieta ( nadmiar tłuszczów, węglowodanów i soli ), spożywanie zbyt małej ilości wody, siedząca lub stojąca praca. Alkohol i papierosy zmniejszają przepływ krwi i osłabiają naczynia, przez co niszczą włókna kolagenu i elastyny, a tym samym przyczyniają się do powstawania cellulitu. Często też na ten problem skarżą się panie stosujące doustną antykoncepcję lub hormonalną terapię zastępczą. Z wiekiem wzrasta też skłonność do skórki pomarańczowej - skóra wtedy wiotczeje i jest mniej sprężysta.
Rozróżniamy cztery stopnie zaawansowania cellulitu.
1) "skórka pomarańczowa" - obejmująca biodra, uda, pośladki i ramiona - jest widoczna po ujęciu fałdu skóry.
2) zmniejszona elastyczność, cellulit widoczny jest po samoistnym napięciu mięśni.
3) zgrubienia tworzące się w tkance podskórnej, czasem mogą być bolesne.
4) tworzenie się bolesnych przy dotyku guzków, zwiększenie wiotkości i nierówności, widoczne górki i dołki.
Istnieją też różne rodzaje cellulitu.
Cellulit twardy - charakterystyczny dla nastolatek i kobiet młodych regularnie ćwiczących. Tkanka jest jędrna, zgrubienia są niewidoczne podczas stania lub siedzenia, jedynie przy uszczypnięciu fałdu skórnego pojawiają się nierówności.
Cellulit miękki - występuje u kobiet mało aktywnych lub tych, które nagle straciły na wadze. Widoczny jest przy zmianie pozycji ciała a przy ujęciu skóry w palce wyczuwalne są zgrubienia. Najczęściej związany jest z zaburzeniami krążenia jak i zaburzeniami hormonalnymi.
Cellulit wodny również związany z zaburzeniami hormonalnymi i nadmiernym gromadzeniem się wody, która jest przesuwana w kierunku zewnętrznych warstw skóry.
Aby zlikwidować cellulit trzeba działać kompleksowo i wielokierunkowo. Należy pamiętać, że nie pojawił on się w tydzień i w tydzień nie można go usunąć. Wymaga to od nas cierpliwości, systematyczności a także zmiany stylu życia.
Przede wszystkim - dieta. Trzeba ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych i unikać połączenia węglowodanów z białkami w jednym daniu. Należy włączyć do jadłospisu jak najwięcej produktów nieprzetworzonych np. kasze, surowe bądź gotowane warzywa, ryby, oleje roślinne, mąkę z pełnego przemiału. Ważne jest aby pić co najmniej 2-3 litry wody dziennie i ograniczyć do minimum spożywanie alkoholu i papierosów.
Bardzo ważna jest też codzienna aktywność fizyczna, pływanie, bieganie, jazda na rowerze czy nordic walking. Jakakolwiek aktywność pobudzająca krążenie i aktywowanie spalania tłuszczu, czyli np. przysiady lub inne ćwiczenia, które pobudzają pracę mięśni. Ważne też aby pamiętać o codziennej pielęgnacji obszarów dotkniętych cellulitem. Pomoże nam w tym cała gama kosmetyków zawierających w swoim składzie np. wyciągi z bluszczu czy kasztanowca, liści miłorzębu, ziela skrzypu, ziela nawłoci oraz algi zielone i brunatne, które działają przeciwobrzękowo i stymulują krążenie. Wyciągi z zielonej herbaty, kawy, Garcinia Cambodgia oraz morszczyn sprzyjają rozkładowi tłuszczu - lipazie. Bardzo dobrze jest przed nałożeniem kosmetyków przeciw cellulitowi zastosować peeling, który przygotuje skórę na przyjęcie preparatu i zwiększy jego wchłanianie oraz oczyści z martwego naskórka.
Oprócz kosmetyków mogą nam pomóc także tabletki przeciw cellulitowi. Przyśpieszają one metabolizm komórkowy a przez to rozkład tkanki tłuszczowej. Zawierają głównie wyciągi z zielonej herbaty i morszczynu. Natomiast ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej, olej z ogórecznika, wyciąg z nasion winogron i z czerwonej herbaty mają za zadanie pobudzenie krążenia krwi i limfy oraz usunięcie toksyn. Żeby pozbyć się cellulitu wodnego pomogą nam tabletki zawierające wyciągi z pokrzywy, opuncję figową, mniszek lekarski i kwas hialuronowy. Mają one działanie przeciwobrzękowe.
Należy pamiętać, że w walce z cellulitem kosmetyki mają zadanie uzupełniające. Przede wszystkim trzeba zmienić styl życia na zdrowy, nic nie zastąpi zdrowej diety, aktywności fizycznej. Pomocne są również zabiegi w gabinecie kosmetologa tj. na przykład jonoforeza i mezoterapia - które pobudzają krążenie i spalanie tkanki tłuszczowej. Stosuje się również rozbijanie tkanki tłuszczowej przez ultradźwięki jak i jej wymrażanie. Często stosuje się też bańki chińskie.
Walka ze "skórką pomarańczową" nie jest łatwa. Niezbędne okazują się cierpliwość, systematyczność jak również wyrzeczenia i zmiana stylu życia. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Oczywiście gdy dotknie nas ten problem to należy walczyć, nie wolno się poddawać. Im wcześniej podejmiemy tę walkę, a nasze działania będą intensywne tym szybciej wygramy z cellulitem i będziemy miały skórę jędrną i gładką bez żadnych nierówności.