Cera naczynkowa i jej trosklliwa pielęgnacja

Autor:
Dodano dnia 
Kliknij tutaj aby powrócić
na poprzednią stronę
Cera z widocznymi naczynkami to nie tylko problem estetyczny to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są zbyt kruche i nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać, pozostawiając na skórze trwałe ślady, potocznie nazywane pajączkami. Cera naczynkowa wymaga szczególnej pielęgnacji, która opiera się na łagodzeniu widocznych objawów a także na wzmacnianiu osłabionych naczyń krwionośnych.

Przyczyny pajączków
Obok wrodzonych predyspozycji do powstawania naczynek przyczyną może być szkodliwy wpływ środowiska miejskiego. Znaczną rolę odgrywają także hormony estrogeny - niektóre kuracje hormonalne i przyjmowanie środków antykoncepcyjnych mogą spowodować osłabienie naczyń. Cera z rozszerzonymi naczynkami włosowatymi wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż jest to cera wrażliwa i podatna na podrażnienia. Bardzo ważne są tu preparaty uszczelniające naczynka, ponieważ cera naczyniowa często reaguje na podrażnienia długotrwałym rumieniem, czasem opuchlizną, pieczeniem i swędzeniem. Rumień w okolicy policzków, nosa i brody pojawia najczęściej bezpośrednio na skutek picia kawy, mocnej herbaty, alkoholu, spożywania ostrych przypraw. Jako pierwszy sygnał tej dolegliwości można uznać pojawianie się rumienia pod wpływem zmian temperatur, wzruszenia lub zdenerwowania. Rozszerzone naczynka mogą powstać bez względu na typ cery, ale najbardziej narażona na tę dolegliwość jest skóra delikatna i wrażliwa.

Właściwa pielęgnacja
Skóra naczynioruchowa predysponuje do wystąpienia trądziku różowatego. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle u kobiet około 20 roku życia, szczególnie u pań często poddających się działaniu promieni słonecznych. Dbając o skórę z problemami naczyniowymi, trzeba unikać czynników drażniących, np. mycia twarzy twardą wodą bezpośrednio z kranu, używania mydeł i toników alkoholowych. Już we wczesnym okresie objawów naczynioruchowych należy stosować kosmetyki hypoalergiczne, które nie zawierają zbyt wielu składników. Do mycia twarzy zalecane jest używanie mleczka lub delikatnych preparatów myjących. Nie powinno się stosować peelingów ziarnistych, a w przypadku cery tłustej wysuszających preparatów przeciwłojotokowych. W zimie należy regularnie korzystać z kremów chroniących przed mrozem a w lecie przed promieniowaniem słonecznym, które nawilżają i tworzą barierę ochronną na skórze. Korzystne efekty wywierają także kremy zawierające witaminę C oraz E, które wpływają na syntezę kolagenu w skórze i zmniejszenie reakcji zapalnej. Skutecznie zmniejsza zaczerwienienie wyciąg z kasztanowca i ogórecznika. Oprócz właściwej pielęgnacji skóry należy przyjmować doustnie leki uszczelniające naczynia krwionośne. Warto pamiętać, iż jest to problem natury medycznej i wskazana jest wizyta u dermatologa.

Czego należy się wystrzegać w codziennej pielęgnacji cery naczynkowej?
 • Nie należy stosować do mycia twarzy wody i mydła
 • Nie należy stosować kosmetyków z alkoholem i kwasami owocowymi
 • Nie należy stosować peelingów ziarnistych, które ścierają warstwę ochronną skóry
 • Nie należy używać maseczek mocno zasychających na twarzy
 • Należy unikać długotrwałej ekspozycji na słońce i wiatr

Pielęgnacja krok po kroku
 • Należy stosować kosmetyki pielęgnacyjne specjalnie przeznaczone dla cery wrażliwej i naczynkowej, bez konserwantów, środków zapachowych i barwiących
 • Do makijażu używać kosmetyków hypoalergicznych, o jak najbardziej naturalnych barwach (czym mniejsza zawartość barwników tym mniejsze właściwości drażniące)
 • Należy stosować kosmetyki przeciwsłoneczne wyłącznie z wysokim filtrem
 • Po kąpieli w morzu, jeziorze lub basenie należy starannie opłukać skórę i zastosować krem pielęgnacyjny
 • Ochrona skóry przed zimnem i wilgocią – kremy ochronne w okresie jesienno-zimowym
 • Uzupełniać niedobory witamin - głównie C, B2, PP,
 • Warto zadbać o dietę bogatą w witaminy i minerały, pić dużo wody mineralnej

Leczenie w gabinecie lekarskim
Elektrokoagulacja Najlepsze wyniki uzyskuje się w przypadku usuwania drobnych naczynek na skórze twarzy, karku i klatce piersiowej. Zabieg przeprowadza się przy użyciu bardzo cienkich elektrod, które wkłuwa się do skóry w okolicę usuwanego naczynia krwionośnego. Przepływ prądu przez elektrodę powoduje termiczne uszkodzenie naczynia i zamknięcie jego światła.

Laseroterapia Metoda ta najlepsze wyniki daje w przypadku usuwania drobnych naczyń na skórze twarzy. Wiązka laserowa jest absorbowana tylko przez krwinki czerwone, powodując tzw. zjawisko fototermolizy. Energia świetlna skupiona w krwinkach przetwarzana jest na energię cieplną. Kumulujące się ciepło uszkadza nie tylko same krwinki, ale przenosi się także na komórki wyściełające wnętrze naczynia krwionośnego powodując powstanie mikrozakrzepu wewnątrz naczynia i jego zamknięcie.

Skleroterapia Jest to technika, która najlepsze efekty daje przy usuwaniu poszerzonych naczyń krwionośnych na kończynach dolnych. Nie zaleca się natomiast tej metody w przypadku zmian zlokalizowanych na twarzy. Zabieg polega na wstrzyknięciu do światła naczynia roztworu, który wywołuje uszkodzenie komórek wyściełających wnętrze naczynia krwionośnego. W tak uszkodzonym naczyniu krwionośnym powstaje zamykający jego światło skrzep.

Cera naczyniowa jest cerą szczególnie wymagającą. Pielęgnacja takiej skóry opiera się głównie na uszczelnianiu naczyń i łagodzeniu pojawiających się podrażnień. W pielęgnacji warto korzystać z serii kosmetycznych dedykowanych do pielęgnacji cery naczyniowej jednej firmy. Przy regularnym pielęgnowaniu zauważymy efekty poprawy szczelności naczyń, a cera nabierze ładnego kolorytu.
Afty-problem, którego nie wolno lekceważyć

Afty-problem, którego nie wolno lekceważyć

10. Październik, 2016 przez 0
Afty są problemem mogącym dotknąć każdego z nas. Problem jest na tyle poważny, że nie należy go lekceważyć gdyż może być objawem poważniejszej choroby. Ich przyczyna nie jest dokładnie znana. Często występują w okresie obniżonej odporności organizmu, wysiłku fizycznego a także stresu.
Kinezjotaping czyli taśmy, które pomagają w bólu

Kinezjotaping czyli taśmy, które pomagają w bólu

06. Wrzesień, 2016 przez 0
W medycynie sportowej powszechnie już od Igrzysk Olimpijskich w Seulu, czyli od 1988 roku zaczęto stosować metodę fizjoterapeutyczną kinezjotapingu wymyśloną przez japońskiego Chiropraktyka Kenzo Kase. Początkowo stosowana była pośród zawodników jednego ze sportów narodowych Japonii czyli sumo. Z biegiem czasu metoda ta stała się powszechnie dostępna, dzięki czemu również ludzie nie związani ze sportem mogą z niej korzystać.
Jak być piękną i kwitnącą w ciąży

Jak być piękną i kwitnącą w ciąży

06. Wrzesień, 2016 przez 0
Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu kobiety, jednak ten wyjątkowy i niepowtarzalny czas nie jest niestety pozbawiony swoich drobnych mankamentów, które czasem mogą nawet spędzać sen z powiek. W organizmie kobiety wiele się zmienia, z miesiąca na miesiąc przybywa nieco kilogramów, przestawia się również gospodarka hormonalna, co ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie skóry, lecz mimo wszystko można wyglądać kwitnąco.
Szukaj