Łupież przyczyny i skuteczne leczenie

Autor:
Dodano dnia 
Kliknij tutaj aby powrócić
na poprzednią stronę
Łupież – co to takiego
Łupież to schorzenie (a nie defekt wizualny) polegające na nadmiernym podziale komórek naskórka, czego konsekwencją jest drobnopłatkowe złuszczanie się warstwy rogowej naskórka. Łupież może rozwinąć się zarówno na skórze suchej (łupież suchy) jak i na skórze łojotokowej (łupież tłusty). Jedną z przyczyn łupieżu jest zaburzenie pH skóry, a w następstwie namnażanie się na skórze głowy grzyba drożdżopodobnego lub gronkowców.

Drobnoustroje produkują metabolity, które drażniąc skórę pobudzają proces podziału komórek naskórka. Łupież często jest również konsekwencją nieodpowiedniej pielęgnacji skóry głowy: nadużywania kosmetyków stylizujących i koloryzujących, źle dobranego szamponu, niewystarczającego spłukiwania szamponów i odżywek do włosów, przegrzewania skóry głowy suszarkami, prostownicami, elektrycznymi wałkami do włosów czy też zbyt gorącą wodą podczas mycia. Przyczyną łupieżu może być również przebywanie w suchych, nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach. Jego objawy może nasilać stres jak również nadmierne spożywanie węglowodanów i tłuszczów nasyconych. W powstawaniu łupieżu dopatruje się również rolę androgenów (hormonów męskich), które pobudzając pracę gruczołów łojowych mogą prowadzić do rozwoju łupieżu tłustego.

Walka z łupieżem
Pierwszym krokiem w celu zlikwidowania łupieżu jest odpowiedź na pytanie: jaka jest przyczyna powstania łupieżu? Jeśli posiadamy tłustą skórę głowy, a łuski, które pojawiły się na naszej skórze mają żółte zabarwienie, należy niezwłocznie zastosować szampon przeciwłupieżowy. Szampon ten zawiera substancje złuszczające (keratolityczne) jak również substancje ograniczające namnażanie się drożdżaków i bakterii na skórze głowy. Dzięki temu szybko i skutecznie usunie nadmiar zrogowaciałego naskórka oraz przywróci prawidłową mikroflorę skóry głowy. Jeśli jednak skóra głowy jest sucha musimy pomyśleć o nawilżeniu skóry głowy. Dlatego też oprócz zastosowania szamponu przeciwłupieżowego, który pozwoli nam pozbyć się nadmiaru złuszczonego naskórka, po umyciu głowy należy zastosować specyfik nawilżający wcierany w skórę głowy i pozostawiany bez spłukiwania (np. lotion, ampułki). Należy również się zastanowić, czy łupież nie jest konsekwencją nieodpowiedniej pielęgnacji skóry głowy. Należy również pamiętać, że szereg innych chorób skóry głowy przebiega również ze zmianami podobnymi do łupieżu ( łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry głowy, liszaj płaski, grzybica owłosionej skóry głowy). Jeśli więc wyżej opisana pielęgnacja stosowana przez minimalnie 4 tygodnie nie przynosi efektu, należy udać się koniecznie po poradę do lekarza dermatologa.

Jaki preparat przeciwłupieżowy wybrać
Skuteczny preparat przeciwłupieżowy powinien spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinien zawierać substancje ograniczające rozwój bakterii i drożdżaków (np. tymol, olamina piroktonowa), substancję keratolityczne umożliwiające szybkie usuniecie zrogowaciałego naskórka, substancje nawilżające (np. gliceryna, betaina cukrowa), substancje łagodzące podrażnienia (np. ekstrakt z ziela dziurawca, wyciąg z szałwii). Powinien również przywracać pH oraz prawidłową mikroflorę na skórze głowy (np. wyciąg z drzewa herbacianego, olejek sosnowy, olejek kolendrowy).

Profilaktyka i problem nie wróci
Podstawą profilaktyki łupieżu jest prawidłowa pielęgnacja skóry głowy. Odpowiednia częstotliwość mycia skóry głowy dostosowana do rodzaju skóry oraz odpowiednio dobrany do potrzeb skóry szampon. Zbyt częste mycie może doprowadzić do naruszenia pH skóry oraz jej wysuszenia, zbyt rzadkie prowadzi do gromadzenia się łoju i namnażania mikroorganizmów. Źle dobrany szampon może doprowadzić do naruszenia pH skóry, jej nadmiernego wysuszenia albo przetłuszczania się, co stwarza warunki do rozwoju łupieżu.
Aby zapobiegać powstawaniu łupieżu należy unikać częstego stosowania kosmetyków do stylizacji, które obciążają włosy (lakiery, pianki, żele), unikać suszenia włosów suszarką, przegrzewania skóry prostownicą. Szczególną rolę w profilaktyce łupieżu odgrywają wysokiej jakości dermokosmetyki stosowane do mycia i pielęgnacji skóry głowy i włosów, które leczą a nie kamuflują problem.

My polecamy sprawdzone produkty przez naszych pacjentów:

Szampon Seboradin
http://www.aptekachojna.pl/seboradin-przeciwlupiezowy-szampon-200-ml.html

Szampon Biokap
http://www.aptekachojna.pl/biokap-bellezza-szampon-przeciwlupiezowy-200-ml.html

Szampon Pharmaceris
http://www.aptekachojna.pl/pharmaceris-h-purin-szampon-przeciwlupiezowy-250-ml.html

Szampon Zoxin-med
http://www.aptekachojna.pl/zoxin-med-szampon-100-ml.html

Szampon Pirolam
http://www.aptekachojna.pl/pirolam-szampon-60-ml.html
Afty-problem, którego nie wolno lekceważyć

Afty-problem, którego nie wolno lekceważyć

10. Październik, 2016 przez 0
Afty są problemem mogącym dotknąć każdego z nas. Problem jest na tyle poważny, że nie należy go lekceważyć gdyż może być objawem poważniejszej choroby. Ich przyczyna nie jest dokładnie znana. Często występują w okresie obniżonej odporności organizmu, wysiłku fizycznego a także stresu.
Kinezjotaping czyli taśmy, które pomagają w bólu

Kinezjotaping czyli taśmy, które pomagają w bólu

06. Wrzesień, 2016 przez 0
W medycynie sportowej powszechnie już od Igrzysk Olimpijskich w Seulu, czyli od 1988 roku zaczęto stosować metodę fizjoterapeutyczną kinezjotapingu wymyśloną przez japońskiego Chiropraktyka Kenzo Kase. Początkowo stosowana była pośród zawodników jednego ze sportów narodowych Japonii czyli sumo. Z biegiem czasu metoda ta stała się powszechnie dostępna, dzięki czemu również ludzie nie związani ze sportem mogą z niej korzystać.
Jak być piękną i kwitnącą w ciąży

Jak być piękną i kwitnącą w ciąży

06. Wrzesień, 2016 przez 0
Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu kobiety, jednak ten wyjątkowy i niepowtarzalny czas nie jest niestety pozbawiony swoich drobnych mankamentów, które czasem mogą nawet spędzać sen z powiek. W organizmie kobiety wiele się zmienia, z miesiąca na miesiąc przybywa nieco kilogramów, przestawia się również gospodarka hormonalna, co ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie skóry, lecz mimo wszystko można wyglądać kwitnąco.
Szukaj