Łysienie androgenowe - przyczyny i leczenie

Autor:
Dodano dnia 
Kliknij tutaj aby powrócić
na poprzednią stronę
Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Problem ten dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Często uważa się, że za wypadanie włosów odpowiedzialny jest stres lub zła dieta. Niekorzystny wpływ na nasze włosy mają także czynniki mechaniczne takie jak: szczotkowanie, suszenie, preparaty utrwalające fryzurę lub farbowanie. Jednak w dominującej ilości przypadków łysienie u kobiet ma podłoże genetyczne, nasilone przez wpływem czynników hormonalnych.

Po osiągnięciu 30. roku życia ten rodzaj wypadania włosów występuje stosunkowo często. W szczególności w okresie okołomenopauzalnym wiele kobiet staje przed problemem znacznego wypadania włosów w wyniku tzw. łysienia androgenowego. Polega ono na reakcji hormonalnej w cebulkach włosa i nadwrażliwość na męski hormon płciowy, dihydrotestosteron (DHT). W wyniku nadwrażliwości na DHT cebulki stają się mniejsze, gdyż nie otrzymują dostatecznej ilości składników odżywczych i przez to wypadają. Często trudno od razu rozpoznać łysienie androgenowe. Początkowo włosy stają się cieńsze, tracą objętość, są osłabione. W przypadku kobiet łysienie nasilone pod wpływem czynników hormonalnych występuje na czubku głowy. W efekcie skóra głowy staje się coraz bardziej widoczna.

Leczenie łysienia androgenowego to proces długotrwały, wymagający systematyczności i cierpliwości oraz konsekwencji w działaniu. W przypadku kobiet leczenie łysienia opiera się na podawaniu tabletek antykoncepcyjnych, które zawierają substancje działające antyandrogenowo (octan cyproteronu) oraz estrogeny. Octan cyproteronu może powodować działania niepożądane, z którymi trzeba się liczyć: spadek libido, nudności, przyrost masy ciała, bolesność gruczołów piersiowych, zaburzenia funkcji wątroby, depresja. W kuracji antyandrogenowej stosuje się także lek o nazwie minoksydil, dostępny w stężeniu 2% (bez recepty) i 5% (na receptę). Ponadto na rynku są także skuteczne szampony, odżywki i serum do włosów z problemem łysienia androgenowego, które skutecznie hamują wypadanie włosów przy regularnym stosowaniu.
Afty-problem, którego nie wolno lekceważyć

Afty-problem, którego nie wolno lekceważyć

10. Październik, 2016 przez 0
Afty są problemem mogącym dotknąć każdego z nas. Problem jest na tyle poważny, że nie należy go lekceważyć gdyż może być objawem poważniejszej choroby. Ich przyczyna nie jest dokładnie znana. Często występują w okresie obniżonej odporności organizmu, wysiłku fizycznego a także stresu.
Kinezjotaping czyli taśmy, które pomagają w bólu

Kinezjotaping czyli taśmy, które pomagają w bólu

06. Wrzesień, 2016 przez 0
W medycynie sportowej powszechnie już od Igrzysk Olimpijskich w Seulu, czyli od 1988 roku zaczęto stosować metodę fizjoterapeutyczną kinezjotapingu wymyśloną przez japońskiego Chiropraktyka Kenzo Kase. Początkowo stosowana była pośród zawodników jednego ze sportów narodowych Japonii czyli sumo. Z biegiem czasu metoda ta stała się powszechnie dostępna, dzięki czemu również ludzie nie związani ze sportem mogą z niej korzystać.
Jak być piękną i kwitnącą w ciąży

Jak być piękną i kwitnącą w ciąży

06. Wrzesień, 2016 przez 0
Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu kobiety, jednak ten wyjątkowy i niepowtarzalny czas nie jest niestety pozbawiony swoich drobnych mankamentów, które czasem mogą nawet spędzać sen z powiek. W organizmie kobiety wiele się zmienia, z miesiąca na miesiąc przybywa nieco kilogramów, przestawia się również gospodarka hormonalna, co ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie skóry, lecz mimo wszystko można wyglądać kwitnąco.
Szukaj